18 Mart 2012 Pazar

DARBOĞAZ'DA ŞEHİTLERİ ANMA PROĞRAMI DÜZENLENDİ

                                       
        Niğde’nin Ulukışla ilçesine bağlı Darboğaz beldesinde ilçe müftülüğü tarafından şehitleri anma programı düzenlendi.

Çanakkale Zaferinin 97. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen programa garnizon komutanı Talip Kurt, Darboğaz Belediye Başkanı Mustafa Kuzum ve Ulukışla İlçe Müftüsü Kuddusi Uysal ile vatandaşlar katıldı. Program İstiklal Marşı’nın ardından Ulukışla Ak Camii müezzini Harun Taşçı’nın Kur'an tilavetiyle devam etti. Darboğaz Belediye Başkanı Mustafa Kuzum, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Daha sonra sonra kürsüye gelen Ulukışla Müftüsü Kuddusi Uysal, Çanakkale savaşlarının önemini vurguladı. Çanakkale’de savaşan Ulukışlalı Hüseyin Ersayar’ın oğlu 90 yaşındaki Abdurrahman Ersayar’ın babasından dinlediği bir hatırayı anlatması programa katılanları duygulandırdı. Daha sonra Ak Camii imam hatibi Ümit Bulcum ve Karacaören köyü imam hatibi Ergun Bartan’ın beraber söylediği kahramanlık türküleri duyguların zirveye çıkmasına vesile oldu. Programda Ulukışla Cami-i Kebir imam hatibi Basri Demir dua etti. Program, 2008 yılında İzmir’de yaşanan bombalı saldırıda şehit olan Er Hüseyin Arısoy’un da yattığı Darboğaz Şehitliği'nin ziyaret edilmesiyle sona erdi.

Cihan Haber Ajansı

16 Mart 2012 Cuma

ULUKIŞLA İLÇESİNDE ZİNCİRLEME TRAFİK KAZASI 1 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Ulukışla ilçesinde 5 aracın karıştığı zincirleme trafik kazasında, 1 kişi hayatını kaybetti.


Edinilen bilgiye göre, S.Ü. idaresindeki 27 P 9976 plakalı tır, Ulukışla-Aksaray karayolunun 11. kilometresinde, yoldaki buzlanma nedeniyle kayarak ters yöne döndü. 


Bu sırada arkadan gelen E.K. yönetimindeki 06 BN 5523 plakalı kamyon da tıra çarptı. Bu araçlara da Celil Düşen yönetimindeki 63 FG 907 plakalı, Y.T. yönetimindeki 06 BT 5518 plakalı ve H.D. yönetimindeki 06 BU 7091 plakalı kamyonlar çarptı. 

Kazada ağır yaralanan Celil Düşen, Ulukışla Devlet Hastanesi'nde yapılan ilk müdahalenin ardından Niğde Devlet Hastanesi'ne sevk edildi. Düşen, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Yetkililer, kazaya karışan araçların sürücülerinin gözaltına alındığını, soruşturmanın sürdüğünü belirtti.

(KZ-ORC-İÇR-

Anadolu Ajansı

8 Mart 2012 Perşembe

ULUKIŞLA YOL DURUMU

            
Niğde-Ulukışla yolunun Gölcük-Kemerhisar kesiminde enerji iletim hattı çalışmaları nedeniyle 14-20 Mart tarihlerinde 08.00-17.00 saatleri arasında ulaşım aralıklarla sağlanacak.


ULUKIŞLA'DA HİKAYE YAZMA YARIŞMASI DÜZENLENİYOR

 
Niğde'nin Ulukışla ilçesinde Milli Eğitim Müdürlüğü ilköğretim ve lise öğrencileri arasında hikaye yazma yarışması düzenledi.

Niğde'nin Ulukışla ilçesinde Milli Eğitim Müdürlüğü ilköğretim ve lise öğrencileri arasında hikaye yazma yarışması düzenledi.


Geçtiğimiz haftalarda başlatılan "Türkçemiz için okuyoruz, yazıyoruz" projesi kapsamında etkinliklerine devamı niteliğindeki yarışma sonunda dereceye giren hikâyeler bir kitapta toplanacak.


İlçe Milli Eğitim Müdürü Genç Osman Atılgan, okuyan, yazan ve düşünen genç nesillerin yetişmesi için bu tür etkinliklere önem verdiklerini söyledi. İkinci yarıyıl başlattıkları kitap okuma yarışmasının ikinci etabı olan "Hikaye Yazma Yarışması"nı okullarda başlattıklarını ifade eden Atılgan, "Konusunun serbest olduğu yarışmaya her öğrencimiz katılabilecektir. Her okuldan beş adet hikaye final için bize gönderilecek, bizim belirlediğimiz komisyonda hikayeler titizlikle incelenecek ve dereceye girecek öğrenciler belirlenecektir" dedi.


"Hikayeler kitap haline getirilecek"


Komisyon tarafından kategorilere ayrılarak belirlenen hikayelerin kitap haline getirileceğini belirten Ulukışla İlçe Milli Eğitim Müdürü Genç Osman Atılgan, "Yarışma sonunda dereceye giren öğrencilere kendi istedikleri ödüller verilecektir. Öğrencilere yazma alışkanlığı kazandırarak onların hayal dünyalarını geliştirmelerini sağlamak amacıyla düzenlediğimiz bu yarışmaya katkıda bulunan herkese teşekkür ederim" diye konuştu.
Kaynak:  iha

7 Mart 2012 Çarşamba

NİĞDE'DE BİRİ ULUKIŞLAYA YAPILMAK ÜZERE 800 KİŞİLİK 2 ÖĞRENCİ YURDU YAPILACAK

Niğde'de 2012 yılı yatırım programında yer alan 500 yatak kapasiteli öğrenci yurdu ve Ulukışla ilçesinde 300 yatak kapasiteli öğrenci yurdunun yapımın... 


Niğde'de 2012 yılı yatırım programında yer alan 500 yatak kapasiteli öğrenci yurdu ve Ulukışla ilçesinde 300 yatak kapasiteli öğrenci yurdunun yapımının 2012 yılı içerisinde TOKİ ve Çevre Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü'nce ihalesi yapılarak gerçekleştirileceği bildirildi. İlk etapta Niğde’ye yapılacak yurdun ihalesi TOKİ tarafından içinde bulunduğumuz ay içerisinde yapılacak.


Yurtların Niğde’de yükseköğretim kurumlarında eğitim gören öğrenciler için giderek önemini artıran bir ihtiyaç olduğunu ve özellikle Ulukışla ilçesindeki yüksekokulu kazanan öğrencilerin barınma sorunu nedeniyle kazandıkları bölüme kayıtlarını dondurmak suretiyle devam etmediklerinin altını çizen AK Parti Niğde Milletvekilleri Alpaslan Kavaklıoğlu ve Ömer Selvi, bütçeleri ayrılan yurt yapımlarının bitirilmesi sürecini de takip ederek projelerin bir an önce bitirilmesi konusunda da aksamaların olmamasını sağlayacaklarını ifade ettiler.


KAVAKLIOĞLU: GENÇLER EĞİTİMİ DÜŞÜNMELİ, SORUNLARI BİZİM SORUNUMUZ


Alpaslan Kavaklıoğlu pek çok alanda olduğu gibi gençlik ve spor alanında da Niğde’ye yatırımların gerçekleştirilmesine devam edeceklerini belirterek yakında yeni müjdeler vereceklerini belirtti. Yeni yapılacak yurtların 800 yatak kapasitesiyle önemli bir ihtiyaca cevap vereceğini vurgulayarak Niğde’ye hayırlı ve uğurlu olmasını dileyen Kavaklıoğlu, gençlerin eğitimlerini verimli bir şekilde tamamlamalarına imkan sağlamalarını görev bildiklerini kaydederek onların sorunlarını kendi sorunları bildiklerinin altını çizdi. Kavaklıoğlu açıklamasında Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’a da özel ilgi ve desteklerinden ötürü teşekkürlerini sunduğunu belirtti.


SELVİ: GENÇLERİMİZİN İYİ EĞİTİM ALMASINA ÇABA GÖSTERİYORUZ


AK Parti iktidarının gençlere büyük önem verdiğini belirten Selvi, "Gençlerimizin iyi eğitim alması için gereken koşulları oluşturmak için çaba gösteriyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığımız bu anlamda Niğde genelinde ciddi yatırımlara imza atacak. Niğde merkeze 500 öğrenci kapasiteli, Ulukışla ilçesine 300 öğrenci kapasiteli yükseköğretim yurdu yapılacak. Yurt kompleksinde etüt odaları, yemekhane gibi alanlar yeralmakla birlikte odalarda banyo, wc, televizyon, çalışma masaları, öğrenci dolapları vb. imkanlar olacak." dedi.


CİHAN

ULUKIŞLA'DA İŞÇİLERE YÜZDE 28 ZAM YAPILDI

                

Ulukışla Belediye Başkanı Hacı Avşar işçilere sürpriz yaptı.Belediye iş Sendikası ile Ulukışla Belediyesi arasında Toplu İş Sözleşme yapıldı. Belediye Salonunda yapılan İmza törenine Belediye-İş Sendikası Genel Mali Sekreteri Cahit Korkmaz, Örgütlenme Genel Sekreteri Ali Çelenk, Niğde Şube Başkanı Şaban Özkaymak, Ulukışla Belediye Başkanı Hacı Avşar ve işçiler katıldı. İşçilerin Günlük Yevmiyelerine %28 zam yapılırken günlük ücretleri 57.00 TL'den 72.00 TL'ye yükseldi. Ayrıca her ay 500,00 TL sosyal paket yardımı alacaklar. 


Toplu iş sözleşme töreninde açılış konuşmasını yapan Niğde şube Başkanı Şaban Özkaymak bu Toplu iş Sözleşmesini işçilerle beraber yaptıklarını, Çalışma hayatının çok büyük sıkıntılarla karşı karşıya olduğu Ülkemizde bu Toplu iş Sözleşmesinin büyük önem taşıdığını belirtti. Özkaymak 'Ulukışla Belediyesinde yaptığımız bu toplu iş sözleşmesi bir rekordur. Biz Ulukışla'da İşverenle Toplu iş sözleşmesi yapmadık, Belediye Başkanı ile Toplu iş sözleşmesi yapmadık biz Ulukışla'da bir Emekçi dostu ile sözleme imzaladık. Bu Toplu İş Sözleşmesinin Belediyemize işçi arkadaşlarımıza ve Ulukışla ilçemize hayırlı olmasını diliyorum 'dedi. 


Belediye İş Sendikası Genel Mali Sekreteri Cahit Korkmaz, yaptığı konuşmada Belediye Başkanı ve Şube Başkanına teşekkür ederek, yeni çıkacak olan Toplu İş ilişkileri kanunu ve Kıdem Tazminatına değindi. Korkmaz Kıdem Tazminatının Kırmızı çizgileri olduğunu hiçbir zaman buna müsaade etmeyeceklerini söyledi. Korkmaz istihdam dışı çalıştırmalara da değinerek, bunun panzehrinin Örgütlenmenin önünü açmak olduğunu belirtti. 


Ulukışla Belediye Başkanı Hacı Avşar Hükümet'in Kamu çalışanlarına %5'lik bir artışı bile yansıtamadığı bir günde Ulukışla Belediyesi işçilerine kendisinin %28 zam verdiğini belirtti. Avşar 'Meclis üyelerinin tavrına anlam veremiyorum. Bir insan nasıl olurda kendi çocuğunun, kız kardeşinin alacağı parayı istemez. Ben hep Emekten yana tavır aldım yine alacağım. Ben Hacı Avşar'ım, Ben Emekçiyim hiçbir güç beni bu yoldan alıkoyamaz. Hacı Avşar çalışamasın diye her taraftan saldırıyorlar. Ama ben bu gücü Ulukışla halkından alıyorum bunların üstesinden geleceğim.dedi. 


Toplu İş Sözleşmesinin imzalamasının ardından Belediye Başkanı Hacı Avşar'a Belediye İş Sendikası tarafından Emeğe ve Sendikaya katkılarından dolayı Teşekkür Plaketi verildi.